logo-1Stowarzyszenie Polski Cech Flisaków Szkutników i Sterników jest nosicielem tradycji flisackich wpisanych na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO

Stowarzyszenie
Polski Cech Flisaków, Szkutników i Sterników
Witowice 49
57-120 Wiązów
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 601555680



Sz. P. Piotr Krzystek
Prezydent Szczecina
Plac Armii Krajowej
170-456 Szczecin
email:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc w realizacji XXX Flisu Odrzańskiego 2026 tradycyjną tratwą flisacką na trasie Brzeg Dolny – Szczecin. Chcemy uczcić w ten sposób 30 letnią odnowioną tradycję spławu drewna na Odrze.
Tradycyjne Flisactwo w 2022 roku zostało wpisane na Światową Listę Niematerialnego  Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Nasze stowarzyszenie zostało wskazane przez UNESCO jako depozytariusz tradycji flisackich, stąd naszym zadaniem jest utrzymywanie tradycji i propagowanie zwyczajów kultury flisackiej. Tratwa, którą zamierzamy zbudować i spławić, będzie miała około 60m długości. Załogę tratwy, pod dowództwem Mieczysława Łabęckiego, stanowić będą wykwalifikowani flisacy i retmani posiadający profesjonalne uprawnienia do spławu tratew.
Chcielibyśmy przy okazji wizyty przy Waszym brzegu, przedstawić prezentację omawiającą szczegóły budowy tratwy flisackiej i możliwości wykorzystania rzek, w szczególności Odry. Bardzo mile widziane będą wizyty młodzieży szkolnej dla poznawania nadodrzańskiej kultury i techniki flisackiej.

Będziemy bardzo wdzięczni za okazaną z Waszej strony pomoc organizacyjną

W ostatnich latach organizowaliśmy z sukcesem wydarzenia flisackie:

  • Wielki Flis Niepodległości 2018 Wartą i Odrą z Koła do Szczecina,
  • Flis Obojga Narodów 2019 Biebrzą Narwią i Wisłą z Goniądza do Torunia,
  • Flis Odrzański 2020,
  • Galarem po Wiśle 2020.
  • XXV Jubileuszowy Flis Odrzański im. Elżbiety Marszałek
  • Flis Kanałem Elbląskim 2022.
  • Flis Odrzański 2024


Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.

Z Poważaniem
Cechmistrz Arkadiusz Drulis 

Stowarzyszenie Polski Cech Flisaków, Szkutników i Sterników, Witowice 49, 57 – 120 Wiązów; www.cechflis.pl

KRS 780551, NIP 9141570135, Regon 383109326, Nr konta: 39 1870 1045 2078 1069 4984 0001










Wszystkie wymienione na tej stronie znaki towarowe należą do swych odpowiednich właścicieli.
© 2014 PolskaFundacjaAgroturystyki
Design and Code by Roman Budziło
© 2014  www.fundacjaagroturystyki.pl. All rights reserved.